Kask od Danii dla Polaka

25/01/2012

31 grudnia 2011 roku dobiegł końca okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, po którym Dania przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski uhonorował to wydarzenie ekologiczną wyprawą pt. „Stop CO2 Rusz się”. W zimie na rowerze pokonał 1000 km trasę z Wrocławia do Kopenhagi. Wyprawa  zajęła Dominikowi 9 dni, a powrót 22 godziny!!!
Najtrudniejsze do pokonania, jak mówi, były bardzo silne wiatry i zacinający deszcz ze śniegiem. Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych, wyprawa zakończyła się sukcesem. Polski rowerzysta został uhonorowany przez Premiera Danii zaproszeniem na uroczystość przekazania prezydencji, która odbyła się 11 stycznia w Kopenhadze. Na specjalnym spotkaniu zorganizowanym z Idą Auken, duńską Minister Środowiska, podarowano Dominikowi symbol duńskiej prezydencji – kask rowerowy. Hasło duńskiej prezydencji to „Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna”.
Wyprawa była poparta i objęta patronatem Ambasady Królestwa Danii w Warszawie oraz przez Polską Prezydencję. Głównym partnerem wyprawy była firma Tetra Pak. W organizacji wyprawy pomagaliśmy również MY Wastes Service Group
Codzienne relacje z trasy dostępne są na stronie cycling-recycling.eu/kopenhaga.

Zimowa wyprawa do Kopenhagi była drugą z cyklu wypraw pt. „Stop CO2 – Rusz się!” W czerwcu Dominik Dobrowolski pokonał na rowerze trasę z Wrocławia do Brukseli, inaugurując Polską Prezydencję w Unii. Głównym jego celem jest promocja zrównoważonego rozwoju oraz nagłośnienie potrzeby oszczędzania energii – jako najlepszego i prostego sposobu ograniczania emisji CO2.