Kocham recykling czyli Eko Walentynki

13/02/2012

Zapraszamy 14 lutego na Walentynki. W dzień zakochanych zorganizujmy wspólnie w wybranych polskich miastach akcję „Kocham recykling”, na której będą zbierane zużyte baterie i rozdawane lizaki-serduszka. Do akcji zgłosiły się m.in: Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Wrocław, Żywiec, Kraków, Rzeszów, Lublin i Ruda Śląska .

Idea akcji jest prosta – z okazji Walentynek zróbmy drobną rzecz, z sercem, także dla Ziemi. Warto ją przecież kochać. Posegregowanie i przyniesienie w wyznaczone miejsce zużytych bateryjek będzie nagrodzone symbolicznym serduszkiem – lizakiem. Aby dostać jednego lizaka, należy przynieść minimum siedem zużytych bateryjek. Akcja jest społeczna i nie ma wymiaru handlowego, tzn. jedna osoba może dostać tylko jedno słodkie serduszko. Chcielibyśmy w ten sposób nagrodzić jak najwięcej osób.
Każdego roku w Polsce produkowanych jest blisko 250 mln sztuk baterii, które z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, cynk czy rtęć, zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Ze względu na toksyczne substancje, baterie powinny być segregowane i utylizowane. Zgodnie z prawem wspólnotowym, Polska ma obowiązek wysegregować w bieżącym roku 25% baterii z rynku, który szacowany jest na ok. 7 tys. ton.

Szczegóły akcji we Wrocławiu:
14 lutego, przez cały dzień, od godz.10 do 19 wrocławską edycję akcji „Kocham recykling” zrealizujemy w Infopunkcie Nadodrze przy ul. Łokietka 5. Anna Rumińska sprowadziła tę akcję na Nadodrze pomysłem połączenia akcji ekologicznej Dominika Dobrowolskiego (Kocham recykling!) z akcją integracyjno-kulturalną (Kocham Nadodrze!) i ulokowania jej w Infopunkcie Nadodrze Łokietka 5. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i przechodniów do pokochania recyklingu na Nadodrzu oraz pokochania Nadodrza poprzez recykling! Zapraszamy do udziału w akcji ekologiczno-integracyjno-kulturalnej!
Każdy, kto przyniesie min.7 baterii, dostanie pysznego lizaka-serduszko, naklejkę „Kocham Nadodrze” na czapkę lub kurtkę oraz weźmie udział w loterii z atrakcyjnymi nagrodami: bezprądową ładowarką do komórki, atrakcyjnymi książkami i eko-torbami (do wyczerpania zapasów). Zakończenie akcji i losowanie nagród: godz.19 (nieobecni nie będą nagrodzeni).
W czasie akcji odbędą się wydarzenia edukacyjno-kulturalne: architektoniczne warsztaty makieciarskie dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez eMSA Inicjatywa Edukacyjna, warsztaty recyclingowe dla dzieci z rodzicami zorganizowane przez Infopunkt Nadodrze, projekcje filmów „Dźwięki z odzysku” – recyklingowej orkiestry z Nadodrza, dyskusje o rewitalizacji osiedla, lokalizacji zbiorników na odpady oraz nowych, ciekawych miejscach powstałych niedawno na Nadodrzu. Przyjdźcie ze zużytymi bateriami! Na Nadodrzu trwa rewitalizacja! Zapraszamy Was do udziału w rewitalizacji Nadodrza zamieniając zużyte baterie na serduszka-lizaki!

We Wrocławiu akcję wspiera Wastes Service Group (www.elektrozbiorka.pl )

Wrocławscy partnerzy akcji:

 • Infopunkt Nadodrze Łokietka 5 (lokietka5.pl)
 • eMSA Inicjatywa Edukacyjna i przyjaciele (emsarelacje.pl)
 • Serwis Informacyjny REwitalizacjaNadodrza.pl (rewitalizacjanadodrza.pl)
 • CO12 Coworking Łokietka 12c (co12.pl)
 • Klub Pod Kolumnami Pl. Św. Macieja 21 (kolumny.art.pl)
 • Decobazaar Łokietka 6 (decobazaar.pl)
 • Dom Sztuki PajdArt Paulińska 4-8 (kultura-czynna.art.pl)
 • Dom Handlowy Feniks (www.feniks.wroc.pl)
 • Księgarnia Partnerska DSW Tajne Komplety (tajnekomplety.pl)
 • Magazyn Materiałów Literackich Cegła (magazyn-cegla.net)
 • Studenci etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (etnologia.uni.wroc.pl)
 • Nadodrzański BAPSS: bary, apteki, przychodnie, sklepy i szkoły/przedszkola.

 

Pomysłodawca i organizator:
Dominik Dobrowolski i przyjaciele
Koordynator we Wrocławiu: Anna Rumińska
Szczegóły: na stronie: www.cycling-recycling.eu
tel.kom. 697 092 978