Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Specjalizujemy się w zbiórce i recyklingu elektroodpadów. Zapewniamy odbiór odpadów na terenie całego kraju

Specjalizujemy się w recyklingu baterii Li-ion. Oferujemy kompleksowe rozwiązania dla Elektromobilności i Automotive poparte wieloletnim doświadczeniem zespołu specjalistów.

Oferujemy kompleksowe rozwiązania dla wprowadzających baterie i akumulatory, opakowania i produkty oraz opony, oleje i preparaty smarowe.

Specjalizujemy się w odzysku i recyklingu surowców kluczowych, w tym produkcji wysokiej jakości granulatów oraz odzysk czarnej masy z komponentów do produkcji baterii.

Porozumienie CATL i koncernu Stellantis. Lokalnie produkowane ogniwa LFP dla europejskich aut

Koncern Stellantis i chiński CATL ogłosiły porozumienie, z którego wynika, że gigant motoryzacyjny będzie odbierał od CATL ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe i zbudowane w oparciu o nie moduły, które trafią do samochodów elektrycznych przeznaczonych na rynek europejski. Ogniwa mają być wytwarzane lokalnie. Oba przedsiębiorstwa rozważają też uruchomienie joint-venture, które zajmie się produkcją ogniw Li-ion. Współpraca ma być długoterminowa.

Stellantis zabezpiecza sobie dostęp do tańszych ogniw

Nowe ogniwa będą wykorzystywane w autach segmentów B i C, zarówno modelach z niższymi nadwoziami i crossoverach (źródło). Dziś byłyby to m.in. Jeep Avenger, Peugeot E-2008, Opel Astra Electric czy Peugeot E-3008. W przyszłości może chodzić o małą Alfę Romeo wyjeżdżającą z Tych czy Citroena e-C3 Aircross/SUV, które mają zadebiutować w 2024 roku – chociaż warto tutaj zastrzec, że firmy nie podały daty startu współpracy, a przy „lokalnym źródle” mówimy o fabryce, czyli perspektywie co najmniej dwu- lub trzyletniej.

Ogniwa LFP mają niższe gęstości energii niż klasyczne Li-ion z katodami opartymi na niklu, ale są tańsze. W dodatku już w tym roku CATL planuje stopniowe zastąpienie klasycznych LFP ogniwami LMFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowymi domieszkowanymi manganem. Zgodnie z deklaracjami producenta koszty ich produkcji powinny być zbliżone przy wyższej gęstości energii (0,21-0,23 kWh/kg dla LMFP) i większej wytrzymałości na niskie temperatury.

Koncern Stellantis zakłada, że najpóźniej od 2030 roku będzie sprzedawał w Europie wyłącznie auta elektryczne w segmencie samochodów osobowych. W Stanach Zjednoczonych udział elektryków (auta osobowe plus pickupy) w tym samym czasie ma wynieść 50 procent. Na Starym Kontynencie do rezygnacji z silników spalinowych dojdzie w większości marek w drugiej połowie dekady, zakup nowego spalinowego Fiata ma być niemożliwy już w 2028 roku.

Źródło: https://elektrowoz.pl/magazyny-energii/porozumienie-catl-i-koncernu-stellantis-lokalnie-produkowane-ogniwa-lfp-dla-europejskich-aut/

Udostępnij nasz wpis:

Pozostałe aktualności

Wastes Service Group przyspiesza rozwój w sektorze elektromobilności poprzez strategiczne inwestycje 📣 🔋 ♻ Wastes...

Wszystkie pojazdy elektryczne, które trafią do Unii Europejskiej z Chin po 6 marca 2024 roku,...

UWAGA: Sprawozdania w ramach SUP, które przedsiębiorcy są zobligowani do samodzielnego złożenia – termin: 15...

pl_PL